Formula 1

Najmlađi pobjednici u istoriji F1

Donosimo pregled trka u kojima su vozači na pobjedničkom postolju u prosjeku bili najmlađi...
01 Juli 2024

Vozači u Formuli 1 postaju sve mlađi, a s obzirom na to da je FIA snizila starosnu granicu na 17 godina, mogli bi postati još mlađi u godinama koje dolaze.

Izdvojili smo top 3 trke na kojima su na pobjedničkom postolju bili najmlađi vozači.

3) VN Monaka 2021. – 23 godine, 11 mjeseci, 28 dana

U ovoj trci Charles Leclerc nije startao s pole positiona kojeg je izborio u kvalifikacijama, a Max Verstappen je s drugog startnog mjesta dominirao trkom, vodeći u svim krugovima. Problemi Valtterija Bottasa u boksu (najduže zaustavljanje u istoriji zbog nemogućnosti skidanja prednje desne gume) omogućili su Carlosu Sainzu u Ferrariju i Lando Norrisu u McLarenu da završe drugi i treći, čime su upotpunili treće najmlađe pobjedničko postolje u istoriji F1.

Najmlađivozaci2351346 (3)

2) VN Italije 2008. – 23 godine, 11 mjeseci, 16 dana

Sebastian Vettel i Toro Rosso šokirali su F1 svijet brzinom na kišom natopljenoj Monzi. Nijemac je bio najbrži u kvalifikacijama i zatim ostvario uvjerljivu pobjedu. Bila je to Vettelova posljednja sezona u Toro Rossu, a bolid s Ferrarijevim V8 motorom bio je brži od Red Bulla (Renault) u drugom dijelu sezone, jer se Red Bull maksimalno fokusirao na 2009. godinu. Vettel i njegov timski kolega Sébastien Bourdais kvalifikovao su Toro Rosso bolide na prvo i četvrto mjesto, dok je Heikki Kovalainen u McLarenu bio samo 0.076 sekundi sporiji od Vettela.

Uprkos kišnoj trci, Toro Rosso je zadržao niske postavke downforcea, a Kovalainen nije mogao parirati Vettelu te je završio drugi s 12.5 sekundi zaostatka. Kandidat za naslov, Robert Kubica, završio je treći za BMW, smanjivši zaostatak za Lewisom Hamiltonom na 14 bodova, četiri trke prije kraja. Vettel je ovom pobjedom postao najmlađi pobjednik u istoriji Formule 1 (21 godina i 73 dana), držeći taj rekord sve do VN Španjolske 2016. kada ga je preuzeo Verstappen (18 godina i 228 dana).

Najmlađivozaci2351346 (2)

1) VN Brazila 2019. – 23 godine, 8 mjeseci, 23 dana

Max Verstappen, Pierre Gasly i Lewis Hamilton završili su na prve tri pozicije na VN Brazila 2019., ali Hamilton je naknadno kažnjen za incident s Alexanderom Albonom te je izgubio treće mjesto koje je pripalo Carlosu Sainzu u Ferrariju. Zahvaljujući toj kazni dobili smo najmlađe pobjedničko postolje u povijesti Formule 1. U ovoj trci, Verstappen je ostvario svoju osmu pobjedu u karijeri, treću i posljednju u 2019., nakon napetog obračuna s Hamiltonom i dobre Red Bullove odluke da ga pozove u boks za vrijeme drugog sigurnosnog automobila i stavi mu soft pneumatike. Gasly je završio drugi za Toro Rosso, ostvarivši prvo postolje u karijeri nakon što je prvih 12 trka te sezone vozio za brži Red Bull. Zbog loših nastupa, vraćen je u Toro Rosso dok je Albon preuzeo njegovo vozačko mjesto uz Verstappena. Sainz je takođe ostvario prvo postolje u karijeri, ali nije ga mogao proslaviti na podijumu jer je tek nakon Hamiltonove kazne promovisan na treće mjesto.