F1

Prva pobjeda za Oscara Piastria u kontroverznoj trci u Mađarskoj

Za McLaren je ovo prva dvostruka pobjeda od ljeta 2021. godine...
22 Juli 2024

Australac Oscar Piastri iz McLarena ostvario je svoju prvu pobjedu u karijeri u Formuli 1 na VN Mađarske održanoj na Hungaroringu. Piastri je slavio ispred svog timskog kolege, Britanca Landa Norrisa, u trci punoj preokreta i timskih naredbi. Dvadesettrogodišnji Piastri je već osvojio svoje prvo GP postolje prošle godine u Japanu, a dvije sedmice kasnije i prvu pobjedu u sprinterskoj trci u Kataru.

CP2150838951 1040x572

Piastri je došao do pobjede nakon što je Norris, po timskim naredbama, prepustio vodstvo tri kruga prije kraja. Na trećem mjestu završio je Lewis Hamilton, ispred Charlesa Leclerca iz Ferrarija i Maxa Verstappena iz Red Bulla, koji je imao incident s Hamiltonom u napetoj trci. Norris je startao s pole positiona, ali su ga Piastri i Verstappen prestigli na startu. Piastri je držao vodstvo do 18. kruga kada je otišao u boks, a nakon promjene guma vratio se na stazu kao četvrti. U 22. krugu ponovno je zauzeo drugo mjesto kada su Verstappen i Sainz otišli u boks.

42563568356835687356

McLaren je poslao Norrisa na drugu promjenu guma u 48. krugu, dok je Piastri ostao na stazi još dva kruga, što je omogućilo Norrisu da preuzme vodstvo. U nastavku je tim tražio od Norrisa da prepusti poziciju Piastriju, što je Norris učinio tri kruga prije kraja. U završnici trke vodila se velika borba za treće mjesto između Hamiltona i Verstappena. Verstappen je pokušao prestići Hamiltona, no Britanac je odolio, a u borbi je došlo do kontakta nakon kojeg je Verstappen napustio stazu i ostao bez šanse za postolje.

3424583568356835683568

Verstappen je ostao vodeći u ukupnom poretku Svjetskog Prvenstva, dok je Norris smanjio zaostatak na 76 bodova. U prvenstvu konstruktora, McLaren zaostaje 51 bod za Red Bull Racingom.

Sljedeća trka biće održana sljedeće sedmice na Spa-Francorchampsu u Belgiji.