Formula 1

Norris pobijedio na Verstappenovom terenu

Ovom pobjedom Norris je nanio prvi poraz trostrukom svjetskom šampionu na njegovom domaćem terenu, od kada se Holandija vratila u kalendar, gdje je Verstappen prethodno pobijedio na sve tri trke...
26 August 2024

Vozač McLarena, Lando Norris, pobijedio je na Velikoj nagradi Holandije, koja je bila 15. trka ovogodišnjeg šampionata Formule 1. Britanac je na „Zandvortu“ ostvario svoju drugu pobjedu ove sezone i u karijeri, završivši sa ubjedljivom prednošću od preko 20 sekundi ispred Maxa Verstappena u Red Bull bolidu. Ovom pobjedom Norris je nanio prvi poraz trostrukom svjetskom šampionu na njegovom domaćem terenu, od kada se Holandija vratila u kalendar, gdje je Verstappen prethodno pobijedio na sve tri trke. Pored toga, Norris je postavio najbrži krug trke na tvrdim pneumaticima tokom posljednjeg, 44. kruga.

Sdfsdasdfhqadfhhjdhgjdgfdfgjfgfgh

Na trećem stepeniku pobjedničkog postolja našao se vozač Ferrarija Charles Leclerc, koji je zaostao dvije i po sekunde za Verstappenom. Leclerc je do podijuma, svog drugog zaredom, a sedmog ove sezone, stigao zahvaljujući odličnoj strategiji, koja je podrazumijevala raniji odlazak na zamjenu pneumatika.

Sxdsdgsdfgasdgasdgasdgsdfhrztrtttr

Na taj način je pobijedio Oscara Piastrija u McLarenu, koji je kasno otišao u boks i morao da se zadovolji četvrtim mjestom, ispred Carlosa Sainza Jr. u Ferrariju i drugog vozača Red Bulla, Sergia Pereza. Najbolji među ostalima bio je vozač Mercedesa George Russell, ispred svog timskog kolege Lewisa Hamiltona, koji je spasao trku poslije kazne i starta sa 15. pozicije. Osvajače bodova kompletirali su Pierre Gasly u Alpinu i dvostruki svjetski šampion Fernando Alonso.

Vbnvcbncvbncvbmhgkdghkdghkdghkdghkdghdh

Poslije ovog raspleta, Verstappen je na čelu generalnog plasmana sa 295 bodova, dok je Norris drugi sa 225 bodova. Naredna trka Formule 1 vozi se od petka do nedjelje za Veliku nagradu Italije na legendarnoj „Monci“.