Caterpillar
CAT mašine budućnosti
Caterpillar ubrzano radi na razvoju novih industrijskih prototipova čija je misija da se u bliskoj budućnosti uhvate u koštac i sa najvećim radnim izazovima i to na potpuno novi način...
Godine 2004. Gary Bryant, menadžer tima za industrijski dizajn Caterpillara, dobio je zadatak da Vijeću za identitet globalnog brenda preduzeća predstavi zadnji projekat svoje jedinice. Nazvan je „Inovativnost“ i predstavljao je uvid u to kako bi Cat mašine mogle izgledati 2014. i 2020. godine. Kada je završio, dočekao ga je trenutak tišine i zapanjenosti. Zatim je Stu Levenick, predsjednik Caterpillar grupe i predsjedavajući Vijeća za identitet globalnog brenda, rekao: „Gary, ne želimo čekati tako dugo, moramo izraditi te nacrte“. Grupa sa sjedištem u Peoriji, savezna država Illinois, postoji preko 50 godina i sastoji se od tima za visokokvalifikovane i iskusne dizajnere. Oni daju sveobuhvatan niz usluga industrijskog dizajna, od tekućeg razvoja trenutnih proizvodnih linija do inovativnog načina razmišljanja i razvoja koncepata. Stručno znanje grupe kombinuje tehničke aspekte dizajna i izgleda mašina, pri čemu se pažnja sada sve brže preusmjerava sa rada na pojedinačnim mašinama na izradu „porodica“ mašina sa zajedničkim i izraženim identitetom Caterpillara.
„Mi se bavimo svime, od izrade novog prekidača do cjelokupne spoljašnjosti mašine. Ljudi misle o nama kao o stilistima, ali mi zapravo pravimo jednu mješavinu umjetnosti i inžinjerstva. I nikada ne angažujemo vanjske savjetnike u pitanju dizajna, tako da sve što radimo dolazi iz Caterpillarove kulture i zajednice i odražava je“, kaže Gary. S druge strane, on naglašava glavni fokus njihovog cjelokupnog rada: „Bilo da radimo na tekućim proizvodima ili gledamo u budućnost, naš cilj je jednostavan – proizvoditi produktivnije, jeftinije mašine. Ukoliko se našim klijentima sviđa i naš stil, to je odlično, ali to nije naš primarni interes – a obično nije ni njihov“. Rad na tekućim proizvodima oduzima oko 85% vremena grupe, pri čemu je 15 % posvećeno dugoročnom razmišljanju. Naravno, tih 15% privlači neposrednu pažnju zahvaljujući iznenađujuće futurističkom izgledu nekih od studija dizajna koje su rezultat toga. Međutim, principi i smjernice grupe ne mijenjaju se kod izrade koncepata kao što je terenski kamion koji se vidi na slici. „Sigurnost, kvalitet i produktivnost još uvijek su mjerodavni“, kaže Gary. „Zbog toga naš 777X koncept kvaliteta kombinuje veliki teretni kapacitet sa izuzetno velikim točkovima za stabilnost pri velikoj brzini na neravnom terenu.
I zbog toga nema kabine, jer na kraju krajeva, ništa ne osigurava veću sigurnost radnika od rada na daljinu“. Gary takođe ističe da je većina njihove tehnologije dostupna danas. „Ključno je da izradimo koncepte za koje znamo da mogu biti proizvedeni“, kaže on. „Radujemo se drugoj generaciji današnje mašine. A to je samo nekih18 godina u budućnosti, tako da je ključno osigurati da će ono što proizvodimo zapravo funkcionisati“.
Međutim, prezentacija grupe ide dalje od jednostavnog stvaranja koncepata za „nove verzije tekućih mašina“. Izrada i procjena potpuno novih načina za upravljanje cjelokupnim procesom zemljanih radova ključno je za njihovu misiju. „Kako idemo naprijed“, kaže Gary, „kombinacija rada ljudi/mašina će se promijeniti. Rad na daljinu nam može omogućiti da radimo na više od jedne mašine istovremeno. Kontrolne informacije se mogu prenositi putem satelita, tako da ćemo biti u stanju da radimo mašinama u okviru ili izvan okvira ljudskog vida. A ne govorimo samo o mašinama; govorimo o cjelokupnom vlasničkom iskustvu. Cat mašina će morati biti mašina u kojoj će radnici u budućnosti htjeti aktivno provesti osam do deset sati dnevno. To mora biti iskustvo u kojem će uživati. A kako bi se to postiglo, ko zna? Možda ćemo vršiti zemljane radove pomoću nečeg drugog osim mehaničke korpe. Možda putem zvučnih talasa. Da li je to moguće? Ne u ovom trenutku, naravno, ali okolnosti će se promijeniti. I još uvijek će nam Caterpillarova grupa za industrijski dizajn pomoći time što će nam pokazati put naprijed.“