F1

Norris trijumfovao u Singapuru

Nakon ove trke, Formula 1 ulazi u kratku jesenju pauzu, a šampionat se nastavlja Velikom nagradom Sjedinjenih Država u Austinu, koja je na programu od 18. do 20. oktobra...
23 Septembar 2024

Na Velikoj nagradi Singapura, 18. trci ovogodišnje sezone Formule 1, Lando Norris iz McLarena konačno je zabilježio pobjedu, startujući sa pol pozicije. Britanac je na stazi "Marina Bay" došao do trećeg trijumfa u sezoni, što je u isto vrijeme i njegova treća pobjeda u karijeri, a prvi put je slavio nakon pol pozicije. Najbliži pratilac Norrisu bio je Max Verstappen iz Red Bulla, ali sa zaostatkom većim od 20 sekundi, dok je treću poziciju zauzeo Norrisov timski kolega Oscar Piastri.

Sfghsfghsfghsfghsfghsfghsfghsfgh

Verstappenov niz bez pobjede sada se produžio na osam trka, a zahvaljujući ovakvom ishodu, Norris je uspio da smanji svoj zaostatak u generalnom plasmanu na 52 boda, šest trka prije kraja sezone. Trka pod svjetlima reflektora u Singapuru praktično je bila odlučena odmah na početku, kada je Norris, po prvi put u karijeri, zadržao vodeću poziciju sa starta. Britanac je konstantno povećavao prednost nad Verstappenom, koji nije bio u opasnosti tokom cijele trke, ali je ipak morao da se zadovolji drugom pozicijom.

SxcfsdfSDASDGASDGSDG

Jedina neizvesnost u trci ticala se borbe za posljednje mjesto na podijumu, ali Piastri je bio nedodirljiv. Nakon starta, treći je bio sedmostruki svjetski prvak Lewis Hamilton, koji je prvi od vodećih vozača otišao u boks po nove gume. Ova odluka ga je koštala jer ga je pretekao njegov timski kolega George Russell. Kada je Piastri obavio zamjenu pneumatika, Mercedesov tandem više nije mogao da ga izazove, a Hamilton je izgubio još jednu poziciju kada ga je prestigao Charles Leclerc iz Ferrarija. Hamilton je na kraju završio na šestom mjestu, ispred drugog Ferrarijevog vozača Carlosa Sainza Juniora i Fernanda Alonsa u Aston Martinu.