Jubilej – Mercedes-Benz Sprinter
Tri decenije kralja kombija
U proteklih 30 godina Sprinter je u veoma jakoj konkurenciji bio i ostao promoter tehnoloških inovacija i različitih transportnih rješenja, koja su u svim kombinacijama kao zajednički kvalitet imala vrhunsku pouzdanost i jedinstven nivo udobnosti u vožnji…
U 2025. godini očekuje se isporuka petomilionitog primjerka Sprintera, čime će on postati najpopularniji aktuelni Mercedesov kombi. Prije trideset godina Mercedes je svijetu predstavio vozilo od kojeg je očekivao da obogati njegovu istoriju, a Sprinter je to i uradio.

Kao prvi Mercedes-Benz kombi sa zvučnim imenom, napravio je revoluciju u segmentu lakih privrednih vozila 1995. godine, i brzo je postao sinonim i uzor za cijelu kombi klasu. Kako tada tako i danas predstavlja kvalitet i inovativnost. Sprinter impresionira kupce širom svijeta uz visoku stopu njihove vjernosti.

Zahvaljujući izuzetnoj popularnosti među kompanijama za preradu karoserija, on danas ima širok raspon primjena. Podsjećamo da je 75 odsto svih Sprintera u svijetu na neki način karoserijski modifikovano.

U godinu obilježavanja jubileja i proslave tri decenije postojanja Sprintera pod sloganom „Ikona 30 godina”, Mercedes-Benz je u svom muzeju u Stuttgartu pripremio posebnu izložbu u kojoj je glavna zvijezda prva generacija slavljeničkog kombija. Osim njega posjetioci će moći da vide i veliki broj verzija aktuelnog modela s posebnim naglaskom na baterijsku-električnu verziju Sprinter.

„Sa Mercedes-Benz Sprinterom već 30 godina imamo kultni kombi u našem portfoliju. Tokom tog vremena, Sprinter je ispisao svoju priču o uspjehu bez presedana i prodan je širom svijeta u nešto manje od pet miliona jedinica. Očekujemo da ćemo preći magičnu granicu od pet miliona prodanih vozila prije kraja ove godine. Sprinter je poseban jer već tri decenije oblikuje živote ljudi, te održava svijet u pokretu.

Bilo da se koristi u hitnim službama, dostavnim službama, u biznisu ili na gradilištima, Sprinter se u svim djelatnostima dokazao kao savršeni poslovni partner, koji je u skladu sa aktuelnim trendovima dostupan i kao potpuno električno vozilo, namijenjeno za obavljanje lokalnih zadataka bez emisije CO₂ˮ, kazao je Klaus Rehkugler, vođa prodaje i marketinga Mercedes-Benzovog Vans odjela.

U protekle tri decenije Mercedes je Sprinter proizvodio na tri svjetska kontinenta: Sjevernoj Americi, Južnoj Americi i Evropi. U tom periodu bilo je nekoliko veoma značajnih godina bitnih za razvoj ovog vozila. Prva od njih je premijerna 1995. godina kada je Sprinter imao premijeru. Ova godina bila je prekretnica u mnogim pogledima. Sprinter je naslijedio legendarni T1/TN i bio je prvi kombi sa trokrakom zvijezdom koji je imao ime umjesto brojeva i slovnih kodova.

Preuzeo je samo osnovni tehnički koncept od svog prethodnika, dok je sve ostalo projektovano i dizajnirano od nule. Kombinacija samonosive karoserije i pogona na zadnje točkove s visokim stepenom trakcije, zatim moderne šasije s nezavisnim prednjim vješanjem i snažnim motorima bila je jedinstvena za ono vrijeme. Štaviše, nijedan drugi kombi tada nije nudio više sigurnosnih karakteristika. Podsjećamo da je prvi Sprinter imao disk kočnice na obje osovine, ABS sistem protiv blokiranja kočnica, automatski kočioni diferencijal, sigurnosne pojaseve u tri tačke podesive po visini i kopče sigurnosnih pojaseva pričvršćene za sjedište kao standard. Opciono je bio dostupan vazdušni jastuk za vozača.

Prva generacija Sprintera predstavljena je kao šasija, laki kamion s ravnom platformom ili kiper, zatim kao kamion s kabinom sa dva reda ili jednim redom sjedišta, kao kombi ili autobus s pet ili devet sjedala, s ravnim ili visokim krovom. Međuosovinski razmaci bili su od 3.000 do 4.025 milimetara. Dopuštena ukupna masa u početku je bila 2.590, 2.800 ili 3.500 kilograma.
Prvi redizajn Sprinter je imao 2000. godine, kada je posebna pažnja posvećena sigurnosti. Tada je vazdušni jastuk za vozača postao standardni dio opreme, dok je vazdušni jastuk za suvozača koji takođe štiti putnike na unutrašnjoj strani dvostrukog suvozačevog sjedišta postao opcija. Prozorski jastuci i ASR za kontrolu proklizavanja takođe su bili dostupni od sredine 2000. godine. Uvođenjem elektronskog programa stabilnosti ESP® Sprinter je od 2002. postavio nove standarde u aktivnoj sigurnosti.

Od 2006. godine počela je nadogradnja tehnologije i sigurnosnih karakteristika, koje su predstavljene zajedno s drugom generacijom Sprintera. Kupci su dobili i dodatnu karoserijsku verziju. Mogli su birati između tri međuosovinska razmaka, četiri dužine, tri visine krova i ukupne mase od tri tone do pet tona. Osim toga, elektronski program stabilnosti ESP® uveden je kao standard u zatvorenim verzijama do 3,5 tone bruto težine. Dvije godine kasnije, bio je to standard za sve verzije karoserije do 3,5 tone bruto težine.

Opcioni sistem vazdušnog vješanja za povećanje udobnosti i sigurnosti dodat je ponudi od 2008. Još jedna prekretnica uslijedila je 2009. uvođenjem tehnologije BlueEFFICIENCY s novim ručnim mjenjačem sa šest stepeni prenosa i automatskim start-stop sistemom. Ona je povećala dinamiku i osjetno smanjila potrošnju goriva. U 2013. godini predstavljen je Crosswind Assist, potpuno novi sigurnosni sistem u kombiju. Od 2016. Sprinter je bio dostupan s 5,5 tona.

Treća generacija Sprintera predstavljena je 2018. godine. Mercedesov kombi ne samo da je zadržao dotadašnju ponudu karoserijskih verzija, već ju je i proširio, zahvaljujući uvođenju pogona na prednje točkove. Sprinter 2018. postavio je nove standarde, posebno u pogledu multimedije i povezivosti, zahvaljujući tada najsavremenijem sistemu MBUX (Mercedes-Benz User Experience), koji je prvi put bio dostupan u jednom privrednom vozilu.

Od tada Sprinter ima mogućnost aktiviranja govornih naredbi, te omogućava korištenje logističkih usluga temeljenih na organizaciji voznog parka, lociranju i kontroli vozila te komuniciranju s vozačem. Što se tiče sigurnosnih karakteristika, Mercedes-Benz ih je ponovo podigao na viši nivo, a jedna od najvažnijih novina bio je Distronic Active Distance Assist, sistem za automatizovanu kontrolu i održavanje razmaka između vozila. Sljedeća značajna godina za razvoj Sprintera jeste 2019.

Ove godine počela je velikoserijska proizvodnja potpuno električnog eSprintera. Riječ je o vozilu koje je Mercedes namijenio kompanijama čiji je dnevni domet u krugu od nekoliko stotina kilometara. Kao njegova najveća prednost istaknuta je nulta emisija CO₂, što ga je promovisalo u idealno dostavno vozilo za lokalne poslove. Do današnjeg dana električni Sprinter dodatno je usavršen u pogledu efikasnosti, dometa i korisne nosivosti. eSprinter je u aktuelnom obliku dostupan od prošle godine.

Kupci ga trenutno mogu dobiti s dva oblika karoserije i dužine, te s tri veličine baterije i dometom do 478 kilometara. Temelji se na novom konceptu koji se sastoji od tri modula. Oni omogućavaju jednostavno prilagođavanje platforme različitim verzijama vozila. Ovaj koncept takođe otvara potpuno nove mogućnosti za karoseriste u pogledu razvoja rješenja specifičnih za industriju temeljenih na eSprinteru. S korisnom zapreminom teretnog prostora do 14 kubnih metara i bruto težinom do 4,25 tona, eSprinter se takođe pokazao jednako funkcionalnim kao i njegov pandan s motorom s unutrašnjim sagorijevanjem.

Visok stepen funkcionalnosti električnog i standardnog Sprintera omogućen je najsavremenijim sistemima ažuriranja i povezivanja, koji su povezani sa multimedijom MBUX. Sigurnosni i pomoćni sistemi takođe su nadograđeni dodatnim, a u nekim slučajevima i novim funkcijama, koje su većim dijelom već u standardnoj opremi. Na primjer, standardni Active Brake Assist sada uključuje funkciju nadzora saobraćaja u raskrsnicama, a uz najnovije izmjene kao posebna oprema mogu se naručiti AC punjač od 22 kW i paket pomoći u vožnji.

Ovaj paket uključuje, na primjer, dodatne funkcije Active Distance Assist Distronic, između ostalih Route Based Speed Adaptation i Active Speed Limit Assist. Sve navedeno izdvaja Sprinter u posebnu kategoriju kada je riječ o kombi vozilima i izdiže njegove tehnološke, komforne i pogonske domete iznad svega onoga što aktuelna konkurencija nudi.